Fakta om nya lägenheterna

Kostnader och inkomster
Den totala byggkostnaden för båda lägenheterna slutade på 2.000.000 kronor inklusive moms. Då är givetvis båda uteplatserna medräknade.
Lägenheterna såldes för totalt 4.360.000 kronor inklusive moms.
Lägenheterna låg ute till försäljning på BoNet i två veckor. Vår mäklare fick veckan innan den annonserade visningen in mycket bra anbud på båda lägenheterna, under en förhandsvisning med seriösa spekulanter. Efter noggrant övervägande kom styrelsen fram till att det inte var troligt att vi skulle få in högre bud än vad som redan getts. En förutsättning för affärerna var att vi ställde in den aviserade offentliga visningen.
Med facit i hand kan vi konstatera att vår förening har gjort ett par alldeles utmärkta affärer. Vi har nu ett riktigt trevligt överskott som kommer att komma alla boende till del i form av nödvändiga upprustningar och så vidare!
Det beräknade, statistiskt framtagna (liknande bostäder i Älvsjö med omnejd) slutpriset beräknades av BoNet till ca 3.300.000 kronor, d.v.s. runt 1.000.000 mindre än det faktiska slutpriset.
Vill du ha mer detaljerad information, är du hjärtligt välkommen att kontakta styrelsen för ett informellt möte.
Försäljningen sköttes av Mäklarkompetens Fastighetsmäklare Sthlm AB.



